Fotorelacje z ostatnich wydarzeń związanych z kulturą Japonii!

Miło nam zaprezentować garść fotorelacji z wydarzeń organizowanych w ostatnim czasie przez:

1. Noc Muzeów 16.05.2015

Tegoroczna edycja przyciągnęła wielu zainteresowanych zwiedzających – zobaczcie zdjęcia.

2. Dzień z kulturą japońską dla dzieci w Miejskiej Bibliotece Śródmiejskiej w Łodzi

Na spotkaniu dzieci poznawały bajki japońskie, które były wyświetlane na monitorze. Następnie, razem z prowadzącym, Masakatsu Yoshida, malowały i składały origami. Dzieci bardzo aktywnie brały udział w zajęciach, a liczne pytania świadczyły o tym, że tematyka japońska jest dla nich bardzo interesująca.

3. Wizyta studentów Uniwersytetu Kwansai Gakuin na Uniwersytecie Łódzkim 7-9.06.2015

Studenci Japońscy przygotowali prezentacje, które przedstawili w czasie Seminarium Japońsko-Polskiego na Uniwersytecie Łódzkim. Studenci UŁ zaprezentowali zagadnienia związane ze studiami w Polsce. Na koniec Seminarium studenci wymienili się słodyczami z zachowaniem japońskiej etykiety. Japończycy odwiedzili Państwową Wyższą Szkołę TV Teatralną i Filmową oraz Muzeum Kinematografii. Pobyt w Łodzi ocenili jako bardzo interesujący. Opiekunem grupy był Pan Profesor Kazuo Fujii z Uniwersytetu Kwansai Gakuin w Osace. Ze strony polskiej grupą opiekował się sensei Masakatsu Yoshida.

4. Dzień z kulturą japońską dla dzieci w Przedszkolu Nr 55 w Łodzi 10.06.2015

Spotkanie odbyło się z okazji przygotowanego przez dzieci wydarzenia “Kultura Japonii”. Dzieci przygotowały wystawę, zaprezentowały tradycyjny taniec japoński oraz zdobywały wiedzę od “prawdziwego”, jak same określiły, Japończyka. Były bajki japońskie, wspólna zabawa i składanie origami. Na koniec Masakatsu Yoshida pokazał jak należy zakładać kimono. Dzieci w barwnych strojach wyglądały przepięknie – ten punkt programu podobał im się najbardziej.

5. I Zjazd Krasomówczy Języka Japońskiego 20.06.2015

I Zjazd Krasomówczy Języka Japońskiego odbył się w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, pod Honorowym Patronatem Ambasady Japonii w Polsce. Zgłosiło się 50 osób lecz do konkursu przystąpiło 47 osób.

Obradowało Jury w składzie: Misato Tarui lektorka języka japońskiego w II LO w Łodzi, Piotr Suszycki z Polskiej Izby Gospodarczej w Japonii,Toshiaki Tada lektor języka japońskiego z Politechniki Łódzkiej, Teruo Matsuura lektor języka japońskiego z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Shinko Kiryu lektorka języka japońskiego z Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, Yui Iwata lektorka języka japońskiego z Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych w Łodzi.

Jury bardzo wysoko oceniło wypowiedzi w języku japońskiem i przyznało wiele nagród, w tym: Nagroda Ekspresji Wymowy, Gramatyki, Za Oryginalność Wypowiedzi, Za Zaangażowanie, Nagroda Publiczności, Nagroda Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Nagroda Ośrodka Języka i Kultury Japonii im. prof. Ryochu Umedy w Łodzi.

Nagrody dla uczestników ufundowane przez Ambasadę Japonii w Polsce.

Zjazd Krasomówczy będzie imprezą cykliczną dlatego zapraszamy miłośników języka japońskiego za rok.

6. Zakończenie sezonu treningowego Kyudo 22.06.2015

Pod koniec czerwca odbyło się ostatnie ceremonialne strzelanie z łuku. Trenerzy i zawodnicy spotkają się po wakacjach. Z satysfakcją należy dodać, że grupa się powiększa, a członkowie Zarządu rozszerzają swoją działalność, zakładając i wspomagając merytorycznie inne ośrodki Kyudo w kraju.

7. Zakończenie kursu języka japońskiego 26.06.2015

Zakończenie Kursu Języka Japońskiego zorganizowanego przez Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. prof. Ryochu Umedy, w Gmachu Biotechnologii Politechniki Łódzkiej, ul. Stefanowskiego 4/10 miało miejsce pod koniec czerwca.

Dzięki ponad trzydziestoletniej współpracy z Politechniką Łódzką możemy prowadzić lektoraty języka japońskiego na terenie Uczelni.

Wykładowcami są tylko lektorzy z Japonii, a tym roku byli to: Misato Tarui, Sachi Kido, Toshiaki Tada  Kaori Sakai, Toshiaki Tada, Yui Iwata. Lektorzy wręczyli uczestnikom lektoratu Dyplomy Ukończenia Kursu Języka Japońskiego w Roku Akademickim 2014/2015

8. I Festiwal Pisania Kaligrafii Japońskiej 27.06.2015

Wielkie pisanie odbyło się w siedzibie Ośrodka Języka i Kultury Japonii im. prof. Ryochu Umedy , Sala 325, w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, Pl. Wolności 14. Do wspólnego pisania przystąpiło 20 osób : studenci Uniwersytetu Łódzkiego i Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych, słuchacze Uniwersytetu III Wieku oraz członkowie OJiKJ.

W ciszy i skupieniu powstawały wspaniałe kaligrafie, które zostaną wysłane na Międzynarodowy Festiwal Kaligrafii Japońskiej w Yokohamie.

Konkurs przygotowała mistrzyni kaligrafii, pani Shyunkou Nozaki. Pani Nozaki dwa lata temu podczas “Nocy Muzeów” w siedzibie Ośrodka zaprezentowała prace kaligraficzne swojej szkoły oraz własne dzieła. Pani Shyunko Nozaki przysłała do Łodzi wysokiej jakości papier do kaligrafii. Dysponując takim materiałem powstawały dzieła bardzo profesjonalne i wybitne. Czekamy na wyniki konkursu w Yokohamie. Liczymy na przychylną ocenę japońskiego Jury dla przesłanych dzieł kaligraficznych z Łodzi.