Kimona

Kimono (着物)

Kimono to tradycyjny strój japoński. Obecnie nosi się je raczej rzadko, zwykle podczas tradycyjnych świąt i festiwali. Jednak kimona wciąż pozostają jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Japonii i są ważną częścią historii, kultury i tradycji tego kraju. Są różne rodzaje kimon noszone podczas różnych okazji. Jednak bez względu na wszystko, kimono zawsze nosi się tak, by lewa poła przykrywała prawą! Odwrotne zakładanie kimona jest zarezerowane dla zmarłych przygotowywanych do pochówku.

Kimona damskie i męskie znacznie się od siebie różnią. POdczas gdy męskie kimono ma rękawy całkowicie przyszyte do korpusu kimona i nie nosi się go z ohashori, więc musi być tylko na tyle długie, by sięgać kostek, kimono damskie – rękawy nie są całkowicie przyszyte do korpusu kimona. Nosi się je z ohashori, więc musi być tak długie jak wysoka jest osoba, która ma je nosić. Są różne rodzaje damskich kimon:

 • Komon – codzienne kimono ze delikatnym wzorem pokrywającym całą powierzchnię. Nosi się je z hanhaba obi lub nagoya obi. Może być noszone przez mężatki i kobiety niezamężne. Wzory i kolory przy tego typu kimonach mogą być bardzo różne i będą dobierane do pory roku i wieku osoby, która nosi dane kimono. Kimono komon można nosić na codzień, ale bywa ono także zakładane na przykład podczas wyjść do teatru czy ceremonii herbacianej.
 • Iromuji – jednobarwne kimono albo pozbawione wzorów albo z delikatnym wzorem tłoczonym lub tkanym na jedwabiu. Nosi się je z nagoya lub fukuro obi. Może być noszone przez mężatki i kobiety niezamężne. Zwykle zakładane na ceremonię herbacianą. Najczęściej spotykane kolory tego typu kimon to jasny róż, beż i jasna zieleń. Zdarzają się jednak także kimona w innych barwach – ciemnoróżonwe, pomarańczowe lub granatowe.
 • Tsukesage – pół-formalne kimono z wzorami umieszczonymi tylko poniżej kolan. Nosi się je z fukuro obi. Może być noszone przez mężatki i kobiety niezamężne. Wzory i kolory mogą być bardzo różne w zależności od pory roku i wieku osoby, dla której przeznaczone jest dane kimono. Tsukesage można nosić na przykład podczas formalnych przyjęć i innych ważnych okazji.
 • Houmongi – formalne kimono ze wzorami na rękawach, ramionach i poniżej kolan. Może być noszone przez mężatki i kobiety niezamężne. Wzory i kolory przy tego typu kimonach mogą być bardzo różne i będą dobierane do pory roku i wieku osoby, która nosi dane kimono. Takie kimono założymy na przykład na bardzo ważną uroczystość, taką jak przyjęcie ślubne.
 • Furisode – bardzo formalne, wielobarwne kimono z długimi, zalotnymi rękawami. Zakładane WYŁĄCZNIE przez młode, niezamężne kobiety na bardzo ważne okazje! Kiedyś zwyczajowo mogły je nosić tylko dziewczęta, które nie ukończyły jeszcze 22. roku życia, obecnie jednak ta granica rozciągnęła się do 26 lat. Kimona furisode zdobią piękne wzory, często pokrywające całą powierzchnię kimona i dodatkowo podkreślowe haftem. Dlatego też takie kimona są zwykle bardzo kosztowne.
 • Tomosode – bardzo formalne kimono dla zamężnych kobiet. Zwykle jest czarne, z misternymi, kolorowymi wzorami na samym dole. Ze względu na bardzo formalny status takiego stroju, tomesode będzie na przykład noszone przez matkę panny młodej podczas przyjęcia weselnego lub przy innych bardzo ważnych okazjach.
 • Uchikake – kimono dla panny młodej. Ma pogrubiony dolny brzeg, obszyty tkaniną (zwykle czerwoną). Zwykle kolorowe i bogato haftowane. Nosi się je na białe kimono Shiromuku zakładane podczas ceremonii zaślubin.
 • Ślubne furisode – długie furisode z pogrubionym dolnym brzegiem obszytym tkaniną. Noszone tak, by dół tworzył tren ciągnący się po ziemi. NIE jest to jednak to samo, co Uchikake!

Poniżej można zobaczyć piękne przykłady kimon typu furisode:

Obrazek należy do: fashion.3yen.com

Obi to pas wiązany na kimonie. Są różne rodzaje obi odpowiednie na różne okazje. Pasy obi wykonuje się z różnych rodzajów tkanin – od mięsistego jedwabiu przez rayon (sztuczny jedwab) lub bawełnę po inne sztuczne tkaniny. Pasy obi mogą być zarówno bogato zdobione i haftowane, jak i pokryte tylko prostym wzorem lub zupełnie gładkie. Obi dobiera się zarówno do typu kimona, jak i do okazji, pory roku, wieku, itp. Podstawowe typy obi to:

 • Han-haba Obi – codzienne obi noszone do yukaty lub kimona typu komon. Ma szerokość ok. 15 cm (czyli mniej więcej połowę typowej szerokości obi).
 • Nagoya Obi – pół-formalne obi. Posiada węższą część (szerokości ok. 15cm) powstałą poprzez złożenie i zszycie brzegów obi. Zwykle noszone do kimon typu komon, iromuji lub tomesode. Nazwa pochodzi od miasta Nagoya, gdzie zostało wyprodukowane po raz pierwszy. Obi tego rodzaju wykonuje się z jedwabiu, rayonu lub innych tkanin. Mogą być wzorzyste i haftowane lub pokryte tylko częściowym, prostym wzorem, a nawet zupełnie gładkie. Kolory i wzory również bywają bardzo różne i są dobierane do kimona. Standardowa długość takiego pasa to ok. 350cm, ale trafiają się pasy nieco dłuższe lub krótsze.
 • Fukuro Obi – formalne obi ze wzorem pokrywającym ok. 50% jednej strony pasa. Ma ok. 30cm szerokości i zazwyczaj ok. 400cm długości, choć bywa, że fukuro obi są nieco dłuższe lub krótsze. Nosi się je do kimon typu: furisode, tomesode, iromuji, houmongi lub tsukesage podczas formalnych okazji. Fukuro obi zwykle są zdobione haftem i dość drogie. Kolory i wzory dobiera się do kimona.
 • Maru Obi – najbardziej formalne pośród wszystkich obi. Wzór pokrywa 100% obu stron pasa. Z powodu bogatych haftów i użycia wysokiej jakości jedwabiu, jest bardzo ciężkie i raczej sztywne, dlatego też trudno się je wiąże i nosi. Bogate wzory i hafty sprawiają, że są to zwykle najdroższe pasy obi. Noszone wyłącznie podczas najważniejszych okazji z kimonami typu: houmongi, tomesode lub furisode. Obecnie jednak nosi się je niezwykle rzadko, a najpiękniejsze maru obi pochodzą sprzed 60-80 lat lub są jeszcze starsze.
 • Heko Obi – męskie obi. Jest szersze niż kaku obi, ale wykonane z miększej tkaniny.
 • Kaku Obi – cieńsze niż heko obi, ale wykonane ze sztywniejszego materiału.

Kimona nie zawsze wyglądały tak, jak obecnie. Ich wygląd ewoluował przez wieki. Mówi się, że zwyczaj noszenia kimon przybył do Japonii z Chin, jednak nie ma co do tego pewności. Wiadomo natomiast, że piwesze kimona znacznie różniły się od swych współczesnych odpowiedników. Poniżej możecie zobaczyć, jak kimona zmieniały się wraz z upływającym czasem:

Obrazek należy do: Lewis&Clark College