Historia OJiKJ

 

Nasza Historia
Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. Ryochu Umedy w Łodzi został założony w 2006 z inicjatywy Masakatsu i Barbary Yoshidy oraz mieszkańców Łodzi zainteresowanych japońską kulturą. Ośrodek został nazwany na cześć Profesora Ryochu Umedy, tłumacza i popularyzatora kultury polskiej i japońskiej oraz jednego z pierwszych wykładowców języka japońskiego, który na początku lat dwudziestych rozpoczął pracę na Uniwersytecie Warszawskim.

Działalność Ośrodka w dużym stopniu koncentruje się wokół działalności prezesa Masakatsu Yoshidy. Pan Yoshida przyjechał do Polski w 1978 roku z zamiarem badania reform szkolnictwa w naszym kraju. Zainteresowanie naszym krajem sprawiło, że wkrótce postanowił on przenieść się do Polski na stałe. Od tego momentu wraz z pomocą swojej żony Barbary, Masakatsu Yoshida aktywnie zaangażował się w promowanie japońskiej kultury i języka wśród mieszkańców Łodzi i regionu. Przez wiele lat był członkiem a następnie przewodniczącym Towarzystwa Polsko-Japońskiego w Łodzi. Jako nauczyciel języka japońskiego Pan Masakatsu od wielu lat organizuje lektoraty dla mieszkańców Łodzi. W ramach pracy w Ośrodku Języka i Kultury Japonii państwo Yoshida zajmują się organizacją wielu inicjatyw przybliżających mieszkańcom Łodzi różne aspekty japońskiej kultury.

Od początku swojej działalności Ośrodek Języka i Kultury Japonii organizuje wiele inicjatyw promujących różne aspekty japońskiej kultury takie jak: język japoński, malarstwo tuszem – suibokuga, ikebana, ceremonia herbaty – chado, kaligrafia japońska, orgiami oraz manga i anime. Co roku w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi organizujemy Dni Kultury Japonii, podczas których mieszkańcy Łodzi i okolic mogą rozwijać własne zainteresowania związane z Japonią. Ponadto we współpracy z Łódzkim Ogrodem Botanicznym organizujemy coroczne obchody japońskiej wiosny podczas których Łodzianie mogą podziwiać wiele interesujących wystaw oraz wysłuchać ciekawych prelekcji poświęconych Japonii.

W ramach naszych inicjatyw organizujemy na terenie całej Polski:

Lektoraty języka japońskiego,
Pokazy kina japońskiego,
Spektakle teatru japońskiego,
Pokazy sztuki i wystawy fotografii,
Wystawy japońskiej sztuki użytkowej,
Warsztaty suibokuga, orgiami i kaligrafii,
Kursy japońskiej ceremonii parzenia herbaty – chado,
Prelekcje i wykłady dla uczniów, studentów i wszystkich mieszkańców Łodzi.

W ramach działalności OJKJ staramy się rozwijać współpracę z wieloma instytucjami i ośrodkami kulturalnymi w Łodzi, na terenie całego kraju oraz w Japonii.