Zarząd i Członkowie

 

Masakatsu Yoshida – Prezes i założyciel Stowarzyszenia, Nauczyciel Akademicki, Wykładowca na Wydziale Stosunków Międzynarodowych i Politologicznych na UŁ, w Katedrze Azji Wschodniej. Prowadzi wykłady poświęcone kulturze Japonii oraz jest lektorem j. japońskiego w Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych w Łodzi. Jest autorem pierwszego podręcznika Origami w Polsce. Bierze udział w działaniach kulturalnych na terenie całej Polski, wygłaszając odczyty, prowadząc spotkania poświecone sztuce oraz warsztaty kaligrafii japońskiej i Origami. Jest autorem kilkuset wystaw związanych z kulturą Japonii na terenie całego kraju. Od wielu lat współpracuje z Ambasadą Japonii w Polsce jako koordynator japońskiego wolontariatu. Od 30 lat organizuje Dni Kultury Japonii w Łodzi. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2002 r. oraz Odznaką za Zasługi Dla Miasta Łodzi nadaną przez Radę Miejską w Łodzi w 2000r.

Dariusz Szpakowski – Wiceprezes Stowarzyszenia OJKJ, Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Polcentrum” działającego w Gminach: Domaniewice, Głowno Ozorków, Piątek i Stryków, zrzeszającego Samorządy, Przedsiębiorców i Organizacje Pozarządowe. Absolwent PŁ i MBA, działacz społeczny – realizował programy kulturalno – edukacyjne dla uczniów w Gminie Ozorków, były pracownik Urzędu Gminy. Pan Szpakowski jest miłośnikiem japońskiej kultury i obyczajów. Jest właścicielem bogatej kolekcji kakemono.

Barbara Yoshida – Artysta plastyk, ukończyła Państwową Wyższą Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Prowadzi wykłady poświęcone kulturze Japonii w Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych w Łodzi. W 2008r. jako jedyna osoba w Polsce otrzymała certyfikat nauczycielski Suiboku-ga – japońskiej tradycyjnej sztuki malowania tuszem. Została wpisana na japońską listę Międzynarodowego Towarzystwa Suiboku-ga w Tokio. Brała udział w wystawach malarstwa tuszem w Chinach i Japonii.

Jadwiga Mnich – Skarbnik Stowarzyszenia, magister filologii polskiej, emerytowana nauczycielka; realizatorka projektów kulturalno – edukacyjnych dla młodzieży z ramienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Stowarzyszenia. W ramach działalności w Ośrodku Pani Jadwiga zajmuje się organizacją wycieczek oraz wielu innych ciekawych inicjatyw.

Marcin Socha – Sekretarz Stowarzyszenia, student IV roku Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, Wiceprzewodniczący Studenckiego Koła Naukowego „Azji Wschodniej i Pacyfiku”. W ramach studiów zajmuje się problemami społeczno-gospodarczymi w regionie Azji Wschodniej i Pacyfiku. Szczególnie interesuje go japońska polityka energetyczna oraz walka z ociepleniem klimatu.

Krystyna Sokół-Wołoszyn – Członek Zarządu. Od wielu lat Pani Krystyna jest związana z działalnością OJKJ i bierze aktywny udział w organizacji imprez i promowaniu inicjatyw. Prywatnie jest zainteresowana wieloma aspektami japońskiej kultury takimi jak suibokuga czy Ikebana. Jest również fanką Mangi i Anime.

Izumi Yoshida – studentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Specjalista animacji filmowej. Od wielu lat popularyzuje wśród młodzieży japońską sztukę animacji. Laureatka licznych nagród w konkursach plastycznych i poetyckich. Zdobyła międzynarodowy certyfikat znajomości języka japońskiego 1Kyu. Tłumaczka japońskiej literatury młodzieżowej z języka japońskiego na język polski oraz dialogów filmowych. Inicjatorka i organizatorka koncertów japońskiej muzyki młodzieżowej. Często pracuje jako tłumacz podczas obecności japońskich artystów w Łodzi.

Teresa Riemer-Rozmarynowska – absolwentka PŁ, członek OJKJ, członek Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku – czwarta kadencja, przeszkolony koordynator-lider projektów; Koordynatorka projektu w Gimnazjum w Szczawianie Kościelnym (2006r.) oraz projektu dofinansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności dla Zespołu Szkół Sportowych w Aleksandrowie Łódzkim w 2009r.

Anna Szypszak – absolwentka Politechniki Łódzkiej, jedna z najlepszych artystek w naszym Ośrodku, twórca i administrator strony internetowej Ośrodka. Fanka origami oraz tradycyjnego malarstwa japońskiego. Entuzjastka tradycyjnej kultury Japonii. Obecnie pracuje jako kierownik projektu w obszarze telekomunikacji, co nie przeszkadza jej nadal pasjonować się sztuką tradycyjną, japońskimi kimonami, kitsuke oraz ceremonią herbacianą, której uczyła się pod okiem Pani Yoko Aso.